JAK ZACZĄĆ PROGRAMOWAĆ?

SPECJALIŚCI IT PILNIE POSZUKIWANI
23 maja 2018

W dzisiejszych czasach korzystanie z dóbr XXI wieku (smartfony, komputery) jest czymś tak naturalnym jak wypicie naszej ulubionej kawy lub herbaty. Z powodu ciągłego rozwoju technologicznego branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się dyscyplin. Co za tym idzie, z każdym rokiem zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów tej dziedziny, a braki sięgają ok. 50 tys. specjalistów IT w Polsce. Jednym z najbardziej popularnych i lepiej płatnych stanowisk pracy w tym dziale jest programista nazywany również developerem. Zarobki w zależności od firmy dla początkującego programisty mogą nawet sięgać od 2 do 5 tys.netto miesięcznie.

Ale jak zostać programistą?

Do niedawna dla większości ludzi programista kojarzył się z absolwentem trudnych pięcioletnich studiów technicznych na kierunku informatycznym. Jednak to myślenie słusznie zaczyna odchodzić do lamusa. Obecnie żeby zostać programistą (prócz chęci do poznania nowego języka i samodyscypliny) rynek oferuje wiele podręczników do nauki, bootcampy programistyczne – czyli szkolenia z programowania, samouczki czy e-learningi oferujące kursy poparte certyfikatami. Jednak podstawy z wiedzy informatycznej, chociażby co to jest system binarny, powinna wiedzieć każda osoba przystępująca do nauki. Warto na początku sprawdzić w jakich technologiach koduje się najwięcej i jakie są obecne na rynku (więcej na ten temat w kolejnym artykule). Ważne jest żebyśmy wiedzieli, w których z nich będziemy chcieli się poruszać i rozwijać, dlatego w pierwszym kroku należy poświęcić trochę czasu na poznanie różnic pomiędzy technologiami. Czy będę lepiej czuć się przy frontend, backend a może aplikacje mobilne będą dla mnie. Jest to istotne, gdyż taktyki uczenia będą odmienne w zależności od tego, w którą stronę pójdziemy. Z określonymi celami możemy przejść do następnego punktu.

Jak zacząć programować?

Tak jak na świecie mamy państwa, w których posługujemy się danym językiem, tak i w świecie programowania istnieją dziedziny, w których wykorzystuje się odpowiedni język. Dlatego kolejnym krokiem dla programisty jest określenie co i w jakiej dziedzinie chce stworzyć. Następnie wybiera on odpowiedni język z dostępnych opcji takich jak: JAVA, JAVASCRIPT, PYTHON, SCALA, RUBY, PHP, C++ i wiele innych. Jednak nie warto uczyć się wszystkich jednocześnie. Najlepszą taktyką jest wybranie odpowiedniego kierunku, zastanawianie się, który język jest dla nas najlepiej przyswajalny i najbardziej interesujący. Na początku nie warto brać na siebie zbyt dużo – najlepiej nauczyć się jednego języka i posługiwania się nim, tak by móc go praktycznie używać i tworzyć aplikacje od początku do końca. Kurs z wybranego języka umożliwia przede wszystkim poznanie jego specyfiki oraz zobaczenie jak inni dzięki niemu tworzą programy. Nie można pominąć faktu, iż bez powtarzania, ćwiczenia, praktykowania, zaczniemy zapominać tego czego się już nauczyliśmy. Dzięki opanowaniu jednego języka i praktycznego posługiwania się nim, nauka kolejnych będzie już dużo łatwiejsza.

Jakich błędów nie popełniać ?

“Trzymanie kilku srok za ogon” nie często przynosi pozytywny skutek. Tak samo jest z kodowaniem, to znaczy znając pobieżnie kilka języków młody programista nie zdziała zbyt wiele. Dlatego nauka jednego języka tak by swobodnie się nim posługiwać zagwarantuje sprawniejszym działaniem w praktyce. Kolejnym błędem wśród początkujących programistów jest niechlujne kodowanie i ogólny „chaos” podczas tworzenia kodu. Brak porządku podczas budowy struktury może zwyczajnie doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania programu. Znalezienie później takiego błędu w kodowaniu jest zdecydowanie trudniejsze. Dlatego złotą zasadą programisty powinno być utrzymanie porządku, czyli dzielenie funkcji programu w różnych, oddzielnych strukturach. To tak jak z podzieleniem na różne foldery zbierane materiały na komputerze; jest nam wtedy zdecydowanie łatwiej odnaleźć konkretną informację niż stworzyć jeden plik, w którym będzie trzymane wszystko. Utrzymując ład i porządek w poszczególnych strukturach, będziemy zdecydowanie sprawniej poruszać się po naszym programie i szybciej odnajdziemy w nim ewentualne nieprawidłowości. Również źle opisane komentarze lub złe nazewnictwo zmiennych może przysporzyć nam sporo dodatkowej i niepotrzebnej pracy.

Gdzie szukać pracy i czego szukać?

To pytanie zadaje sobie każdy nowy pracownik pojawiający się na rynku pracy, jak i osoby chcące zmienić branżę. Jeśli naszym celem jest zostać programistą, to na rynku pracy dla działu IT mamy ciągłe zapotrzebowanie. Nie istnieje zasada, że lepiej na początku szukać pracy w małych przedsiębiorstwach czy wielkich korporacjach. Wszystko zależy od nas, naszych preferencji do pracy i kompetencji, które posiadamy. Ważnym aspektem dla pracodawcy jest nasze doświadczenie, wiedza oraz technologie, z którymi mieliśmy styczność. Liczą się również projekty, które wykonywaliśmy na własne potrzeby, chęć do dalszego rozwoju i nauki. Dlatego nie warto się zniechęcać jeśli nie pracowaliśmy nigdzie wcześniej. Podobnie jest z wiedzą – jeśli nie mamy ukończonych studiów informatycznych, a posiadamy certyfikat lub dyplom ukończenia szkolenia to także jest bardzo wartościowa wiadomość dla rekrutera. Należy podkreślić, że żaden pracodawca nie będzie wymagał od nas wiedzy eksperckiej na początku naszej kariery.

Ważne jest żeby chcieć się rozwijać, ciągle aktualizować naszą wiedzę, chociażby poprzez wyszukiwanie nowinek na blogach tematycznych, podczas konferencji czy w literaturze fachowej.

Przydatne linki:
githut.info – zestawienie popularnych języków programowania
codecademy.com – samouczek
programistamag.pl – magazyn fachowy
samouczekprogramisty.pl – blog
education.oracle.com – link do szkolenia z certyfikatem