SPECJALIŚCI IT PILNIE POSZUKIWANI

JAK ZACZĄĆ PROGRAMOWAĆ?
23 maja 2018
CIEMNE STRONY AGENCJI PRACY
23 maja 2018

Braki kadrowe w branży IT w Polsce są szacowane na około 50 tysięcy. Komisja Europejska prognozuje, że w 2020 roku w Europie może brakować 825 tysięcy specjalistów IT. Jest coraz większy popyt na ekspertów, a ich dostępność maleje. Magazyn Forbes wymienił zawody związane z branżą IT na dwóch pierwszych miejscach najlepszych zawodów w 2017 r w Polsce. Ta specyficzna sytuacja rynkowa sprawia, że dotarcie do odpowiedniego specjalisty IT, jego pozyskanie i zatrzymanie w firmie staje się prawdziwym wyzwaniem. W związku z tym pracodawcy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie potencjalnie jak najlepszych kandydatów i stworzenie im jak najciekawszych warunków pracy. Czy jednak karta multisport, pokój gier czy prywatna opieka medyczna są jeszcze w stanie skutecznie zainteresować ofertą odpowiednią osobę, zmotywować ją i zachęcić do długofalowej współpracy?

Czynniki pozatechniczne nadal pomijane

W sytuacji niedoboru specjalistów IT proces kompleksowej oceny kandydata powinien sprawdzać nie tylko wymagane kwalifikacje, ale także dopasowanie do środowiska pracy i specyfiki organizacji pod kątem jej kultury, misji czy wartości. Jest to element trudny do realizacji, kosztowny i czasochłonny, a w rezultacie często pomijany w procesie rekrutacyjnym. W wyniku tego czynnikiem selekcjonującym staje się wyłącznie wiedza techniczna, np. znajomość danego języka programowania. Sprowadzanie procesu rekrutacyjnego do przyciągnięcia odpowiedniej osoby licznymi benefitami i zatrudnienia jej na podstawie wyłącznie kwalifikacji może wydawać się szybką drogą do osiągnięcia sukcesu, ale czy na długo?

Kosztowny błąd

Skutki zatrudnienia niedopasowanego kandydata, odczuje zarówno sam zainteresowany jak i organizacja. Niedopasowany specjalista IT może czuć się sfrustrowany i zestresowany pracą w miejscu, które nie zaspokaja jego potrzeb, co może obniżać jego efektywność i samoocenę oraz zwiększać chęć zmiany pracodawcy. Szacuje się, że w przypadku zwolnienia lub odejścia takiej osoby organizacja musi ponieść koszt równy sześciokrotności jego wynagrodzenia. Tracimy nie tylko pieniądze, ale również cenny czas. W przypadku branży IT proces rekrutacyjny nie jest prosty, wymaga użycia odpowiednich narzędzi oraz naszego zaangażowania by dotrzeć do pasujących kandydatów. Dochodzi do tego również proces adaptacyjny nowej osoby I wydatek w postaci ponownego szkolenia wprowadzającego do pracy na danym stanowisku. Poza aspektami finansowymi organizacja musi się liczyć z możliwymi skutkami takimi jak spadek motywacji w zespole, czy opóźnienia w realizacji projektu, co w dłuższej perspektywie również generuje dodatkowe koszty.

Czym przyciągnąć i zatrzymać specjalistę IT?

Duże braki kadrowe na rynku, wysokie zarobki i dynamiczny rozwój branży to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że specjaliści IT są grupą o specyficznych potrzebach. W rezultacie atrakcyjne wynagrodzenie i dodatki mogą okazać się niewystarczające, aby przyciągnąć, a później zatrzymać ich w organizacji. Poza aspektami materialnymi i socjalnymi warto zadbać o rozwój, możliwość pracy z najnowszymi technologiami, wpływ na dobór narzędzi i sprzętu, elastyczne godziny pracy, które pomogą zachować work-life balance czy możliwość pracy w małym, zgranym zespole. Wielu specjalistów IT byłoby w stanie zgodzić się na wynagrodzenie na tym samym poziomie bądź niższe, jeśli mogliby pracować nad interesującym i rozwojowym projektem, który rozwinie ich umiejętności. Ważne też w tej branży jest budowanie ścieżki kariery, dofinansowywanie kursów językowych i kursy zagraniczne mające na celu naukę nowych technologii. Budując kulturę pracy oraz realnie pracując zgodnie z deklarowanymi wartościami i misją, organizacja ma szansę wyróżnić się na konkurencyjnym rynku. Zapewnienie tych czynników buduje lojalność w stosunku do pracodawcy, która przekłada się na to, że pracownik szybko nie odejdzie, kiedy pojawi się inna oferta pracy.

Korzyści długoterminowe

Dobór specjalisty IT spełniającego nie tylko wymagania stanowiskowe, ale także dopasowanego do pod kątem kompetencji miękkich i kultury organizacyjnej jest z pewnością procederem kosztownym i czasochłonnym, ale także przynoszącym korzyści długoterminowe tym samym oszczędzając znacząco czas i pieniądze w przyszłości. Rekrutacja IT powinna być przeprowadzona w sposób profesjonalny, najlepiej przez osoby znające rynek, które będą mogły poświęcić wystarczającą ilość czasu na poszukiwania jak najbardziej dopasowanego kandydata. Odpowiednio budowany zespół na bazie dopasowanych specjalistów znacząco wpływa na poziom realizacji projektów i sprawia, że organizacja ma szansę na realne skupienie się na swoich celach.